Krepšelyje nėra produktų.

SPEKTAKLĮ „STORAS SĄSIUVINIS“ APLANKYS APIE 250 ŽMONIŲ SU REGOS NEGALIA

2023 11 23, atviraklaipeda.lt

Šį šeštadienį, lapkričio 25 d., Klaipėdos dramos teatre ruošiamasi priimti išskirtinai didelį regos negalią turinčių lankytojų skaičių. Iš visos Lietuvos susirinks apie pustrečio šimto žmonių. Jie visi lankysis naujausiame šiame teatre jiems pritaikytame spektaklyje su garsiniu vaizdavimu – Agotos Kristof „Storas sąsiuvinis“ (rež. Jokūbas Brazys). Šis renginys žymės ir rudenį tradiciškai intensyviausiai vykstantį „Esminių mazgų“ renginių ciklo etapo pabaigą.

Spektaklių pritaikymas tiek žmonėms su klausos, tiek su regos negaliomis yra sudėtingas, laiko reikalaujantis procesas, tad teatre jis vyksta gana lėtai. Pasak „Esminių mazgų“ ciklo renginius kuruojančios teatro kultūros renginių koordinatorės Linos Lencevičiūtės, šiuo metu repertuare yra šeši tokie spektakliai. Trys – su surtitrais žmonėms, turintiems klausos negalią. Tai „Saulės vaikai“ (rež. L. Groza), „Varovai“ (rež. E. Senkovas), „Fragmentas“ (rež. D. Krymovas). Dar trys su garsiniu vaizdavimu akliesiems bei silpnaregiams – „Tėvas“ (M. Kimelė), „Mūsų klasė“ (O. Koršunovas“) bei naujausias – „Storas sąsiuvinis“.

„Atsirinkdami spektaklį, kuriam norime ruošti garsinį vaizdavimą, atsižvelgiame į tam tikrus kriterijus. Svarbu, kad jis nebūtų labai ilgas, kad jame nebūtų daug projekcijų, vaizdo medžiagos ir šviesos efektų, kad jame matomas situacijas būtų galima gana paprastai atvaizduoti žodžiu, kad nebūtų pernelyg daug aktorių improvizacijų. Jei spektaklio vizualinė informacija pernelyg sudėtingai nupasakojama, tuomet garsinį vaizdavimą atliekantis žmogus nespėtų jo perpasakoti arba tai padaryti būtų per daug sudėtinga, tad auditorijai būtų sunku sekti vyksmą scenoje“, – pasakojo L. Lencevičiūtė.

Audiovizualinio vertimo tekstą „Storam sąsiuviniui“ parengė Vilniaus universiteto Kauno fakulteto Kalbų, literatūros ir vertimo studijų instituto docentė dr. Laura Niedzviegienė, o komentavimą teatre atliks jos studentė Martyna Mačiuikaitė. Klaipėdos dramos teatre yra keli garsinio vaizdavimo mokymus praėję aktoriai, bet jie ne visada gali įsitraukti – vieni nori sukaupti daugiau žinių, kiti vaidina pritaikytame spektaklyje.

Rodant spektaklį su garsiniu vaizdavimu, aktoriai į sceną susirenka gerokai anksčiau, mat teatro lankytojų su regos negalia laukia garsinė įžanga. Jos metu aktoriai prisistato ir pasako, kas atlieka kokį vaidmenį, taip pat suteikiama galimybė lytėjimu susipažinti su scena – paliesti dekoracijas, rekvizitą, aktorius. Tokiu būdu kad ir prastai matydamas sceną ar visai jos nematydamas žmogus vis tiek turi supratimą apie erdvinę spektaklio pasaulio konfigūraciją.

Prasidėjus spektakliui lankytojai su regos negalia dėvi specialią ausinę, tad vienu metu klausosi ir spektaklio vyksmo, ir jį lydinčio garsinio vaizdavimo specialisto komentarų – kaip scenoje keičiasi aktorių padėtis, kokius veiksmus jie atlieka ir t.t.

Anot L. Lencevičiūtės, šįkart teatre susirinksiantis aklųjų ir silpnaregių skaičius tikrai didelis, paprastai jų būna mažiau.

„Manau tai sutampa ir su tuo, kad rudenį visada akcentuojame savo socialinei tematikai skirtas iniciatyvas, tad žmones su įvairiomis negaliomis buriančios organizacijos jau laukia šio metų laiko“, – teigė ji.

Lankytojus pasitinkančios administratorės ir teatro savanoriai visada pasiruošę padėti įvairių poreikių turintiems žmonėms, jei reikia palydėti į vietą, suteikti reikiamą informaciją ir pan.

Šį šeštadienį taip pat ruošiamasi pasirūpinti kuo didesniu lankytojų komfortu.

„Priimdami nematančius lankytojus atsiremiame ir į techninius iššūkius, jei atvyksta didesnė žmonių grupė, teatras neturi reikiamos sinchroninio vertimo įrangos, ją įsigyti brangu, tad turime skolintis arba nuomotis – tai kaskart mums kainuotų apie 2000 eurų. Esame labai dėkingi, kad jau trečią kartą šią įrangą mums skolina Kauno dramos teatras“, – apie teatre nuveikiamus namų darbus pasakojo L. Lencevičiūtė.

Spektaklis „Storas sąsiuvinis“ rodomas lapkričio 24 d. (penktadienį) ir 25 d.( šeštadienį). (25 d. su pritaikymu žmonėms, turintiems regos negalią).

Long arrow
Grįžti atgal