Krepšelyje nėra produktų.

Kūrybinė asociacija „Žuvies akis“


Garso ir judesio spektaklis

Premjera 2023


Idėjos autoriai: Donatas Bielkauskas, Goda Giedraitytė

Režisierė Karina Novikova

Instrumentai ir garso koncepcija Donatas Bielkauskas

Dramaturgija ir prodiusavimas Goda Giedraitytė

Šviesų dailininkas Stasys Jamantas


Atlikėjai: Aleksas Mažonas, Donatas Bielkauskas, Marius Eidrigevičius


12+
0.50 (be pertraukos)
Organizatorius:
Tarptautinis teatro festivalis „TheATRIUM“
#TEATRO REPERTUARAS

OUT OF THE BOX

Šiandienos virtualios realybės ir postpandeminiame kontekste, kuomet gyvename vis uždariau, dažnas pasijuntame lyg įsprausti į dėžę, tarp kambario sienų ar ekranų kvadratuose. Visiems žinomas rašytojas Kobo Abė žmonių susvetimėjimą ir dabarties visuomenės priešiškumą asmenybei analizavo romane „Žmogus-dėžė“. Po daugiau nei 50 metų tai vėl tampa aktualia tema. Tačiau šiuo atveju dėžės samprata artikuliuojama ir kaip pozityvi inspiracija. Kaip A. de Saint-Exupéry pasakos „Mažasis princas“ avelė dėžėje, tampanti vaizduotės išlaisvinimo simboliu, arba mokslinėje, socialinėje aplinkoje populiari idioma „out of the box“, siūlanti išsilaisvinimo iš mums įprastos aplinkos galimybę.

Dėžė tampa spektaklio ašimi. Ji yra ne tik uždara, ribojanti erdvė, bet ir atradimų vieta (kaip lobių skrynia ar muzikinė dėžutė). Atskiros plokštumos yra ir muzikiniai instrumentai, kuriais grodami atlikėjai kuria gyvą garsą viso spektaklio metu. Todėl garsinė spektaklio interpretacija kaskart kitokia.

Scenoje pasirodo trys skirtingo amžiaus, profesinio išsilavinimo ir gyvenimiškos patirties atlikėjai. Jie reprezentuoja skirtingus gyvenimo tarpsnius, kuriuose vis kitaip priimame ir vertiname „dėžės“ sampratą. Santykį su ja kūrėjų komanda analizuoja per psichologo E. Erikson sukurtą žmogaus amžiaus tarpsnių sistemą bei W. Strauss ir N. Howe kartų idėjos teoriją. Pastaroji teigia, kad kas 20 metų užauga nauja unikali žmonijos karta, kuri formuojasi savitu laikotarpiu, paženklintu politinių krizių, kultūrinio pakilimo ar technologijų proveržio. Visa tai nulemia to laikmečio žmonių pasaulėžiūrą ir asmenines savybes.

Jaunas šokėjas nepripažįsta ribų ar sienų. Jam dėžė – atradimų pasaulis (telefono bei kompiuterio ekrano įtaka), vidutinio amžiaus garso menininkui – tai savęs paieškų, įtvirtinimo visuomenėje analogas. Siekiamybė dar ieškoti, bet kartu ir atsakomybė už tai, kas jau pasiekta, sukurta. Galiausiai brandžiam mimui dėžė – tai jo saugus, jau nusistovėjusios asmeninės, bendruomeninės ir profesinės patirties laukas. Bet kartu ir dramatiškas suvokimas, kad atėjo senatvė ir visa tai, ką auginai, brandinai, tenka perduoti, palikti.

Ar esame laisvi savo gyvenimo etapuose? Kuriame etape esame laisviausi? Kiek prisiimame atsakomybės? Spektaklyje visi trys atlikėjai savaip spręs santykį su dėže, kol galiausiai klausimą „Ar dėžė yra apribojimas ar atradimas?“ perduos į žiūrovų rankas.


Spektaklio pastatymą finansavo Lietuvos kultūros taryba


Nuotraukų autorius Kristijonas Lučinskas

ne nuodėmė teatre
apsilankyti daugiau nei
vieną kartą
Long arrow
PREMJERA! SUGRĮŽIMAS
Skaityti daugiau
GASTROLĖS VILNIUJE | VAKARŲ KRANTINĖ
Skaityti daugiau